ШЕВЧЕНКОЗНАВСТВО В ІНСТИТУТІ ЛІТЕРАТУРИ У ПЕРІОД ВІД ПОГРОМУ ДО ЗАКІНЧЕННЯ ВІЙНИ: ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ (1936–1945)
Анотація
В с т у п . Актуальність роботи зумовлена необхідністю ревізійного вивчення та переосмислення радянської літературознавчої спадщини, коли при вивченні творчості Тараса Шевченка увага надавалася не стільки літературознавчим проблемам, скільки ідеологічним та популістським гаслам. Відповідно, метою нашого дослідження було об'єктивно розглянути академічну критику доробку Шевченка, вказавши на явну тенденційність, спірність тих чи інших літературознавчих суджень та виявити ті з робіт, які найбільш яскраво, продуктивно та талановито простежують особливості поетики і мови текстів митця.
М е т о д и . Методологічною основою дослідження стали системно-аналітичний та типологічний підходи, метод теоретичного узагальнення.
Р е з у л ь т а т и . Аналіз тогочасних праць дозволяє зробити висновок, що частина матеріалів на сьогодні становить лише історико-літературну цінність. Особливу увагу у статті приділено окремим студіям, які й досі зберігають науковий потенціал та становлять інтерес для сучасних дослідників (роботи М. Геппенера, М. Грінченка, П. Попова, Л. Булаховського, В. Ільїна). Навіть в умовах війни і внутрішнього терору, науковці змогли продовжити або віднайти нові теми, які знайшли розвиток у подальших дослідженнях; зроблено хронологічний огляд зібраних на той час у фондах Інституту літератури рукописів літературних творів Шевченка; укладено покажчик народних пісень, які знав Шевченко (на основі текстів самого поета або свідчень-спогадів його сучасників). Також у науковий обіг уведено ряд фактів та документів, які відкривали маловідомі на той час епізоди біографії Шевченка. У мовознавчих дослідженнях проведена робота над рукописами поета, зроблено ряд слушних спостережень про лексику, синтаксис, пунктуацію, орфографію, наголос у поетичних текстах Шевченка.
В и с н о в к и . Запропоновані спостереження доповнюють історію академічного шевченкознавства, додають додаткових штрихів до розуміння літературного процесу зазначеного періоду.
Список використаних джерел
Білецький, О. І. (1966). Літературознавство і критика за сорок років Радянської влади. Зібрання праць у п'яти томах. (Т. 3, с. 56). Наукова думка.
Білецький, О. І. (1939). Шевченко і світова література. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник статей до 125-річчя з дня народження (с. 207–227). Видавництво АН УРСР.
Булаховський, Л. А. (1944). Російські поеми Шевченка та їх місце в системі поетичної мови першої половини ХІХ ст. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник доповідей, читаних на ювілейній шевченківській сесії Академії наук УРСР 9 і 10 березня 1943 р. (с. 63–82). Видавництво АН УРСР.
Геппенер, М. В. (1939). Рукописна спадщина Т. Г. Шевченка. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник статей до 125-річчя з дня народження (с. 297–317). Видавництво АН УРСР.
Грудницька, М. С. (1944). До історії драматичної і повістевої рукописної спадщини Т. Г. Шевченка. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник доповідей, читаних на ювілейній шевченківській сесії Академії наук УРСР 9 і 10 березня 1943 р. (с. 53–63). Видавництво АН УРСР.
Гуслистий К. Г. (1939). Коліївщина в творах Т. Шевченка. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник статей до 125-річчя з дня народження (с. 121–159). Видавництво АН УРСР.
Жулинський, М. Г. (Ред.). (2013). Шевченківська енциклопедія: в 6 т. (Т. 4: М–Па, c. 108). НАН України, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка.
Жулинський, М. Г. (Ред.). 2015. Шевченківська енциклопедія: в 6 т. (Т. 5: Пе–С, с. 943). НАН України, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка.
Іванцов, І. О. (2014). Т. Г. Шевченко і археологія (вступна стаття Т. В. Калініної). Український історичний журнал, 2, 87–117.
Коваль, Ф. В. (1944). Рукописна спадщина Т. Г. Шевченка. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник доповідей, читаних на ювілейній шевченківській сесії Академії наук УРСР 9 і 10 березня 1943 р. (с. 103–120). Видавництво АН УРСР.
Мишанич, О. В. (Ред.). (2003). Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, 1926–2001: Сторінки історії, 75. Наукова думка.
Пільгук, І. І. (1944). Вплив Шевченка на культурно-громадське життя Західної України. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник доповідей, читаних на ювілейній шевченківській сесії Академії наук УРСР 9 і 10 березня 1943 р. (с. 14–25). Видавництво АН УРСР.
Стебун, І. І. (1939). Основоположник нової української літератури. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник статей до 125-річчя з дня народження (с. 187–207). Видавництво АН УРСР.
Стебун, І. І. (1939). Тарас Шевченко. У Пам'яті Т. Г. Шевченка: збірник статей до 125-річчя з дня народження. (с. 7–31). Видавництво АН УРСР.
Тамарченко, Д. (1944). Творчість Тараса Шевченка і російська революційно-демократична література. Видавництво Академії наук УРСР.