ІДЕЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ В ІСТОРИЧНИХ ТВОРАХ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Анотація
В с т у п . Стаття присвячена аналізу ідеї української державності в історичних творах Тараса Шевченка. Визначається актуальність поезії письменника для формування національного світогляду та національної ідентичності українського народу. Ідея державності репрезентована як концепт, оснований на історичних традиціях і боротьбі за волю та незалежність. Акцентується увага на формуванні Т. Шевченком ідеї державницької традиції, її еволюції у різні культурно-історичні епохи.
М е т о д и . У статті використовується загальнонауковий метод дослідження, зокрема синтез і узагальнення. Також застосовуються філологічний, історико-літературний методи дослідження.
Р е з у л ь т а т и . Погляди Тараса Шевченка на державність, базовану на ідеях героїчного історичного минулого українського народу та сучасних авторові викликах, відображено у творах "Тарасова ніч", "До Основ'яненка" й "Іван Підкова". Особливу роль у творенні цього ідейного контексту відіграла поема "Гайдамаки", в якій подано художні тлумачення подій Коліївщини, яка стала також символічним утіленням боротьби за національну волю та соціальну справедливість. У статті також розглядається питання авторського художнього тлумачення релігійної напруженості між православними та уніатами, що склало основу для численних соціальних конфліктів. Автор свідомий того, що за умов відсутності власної державності ідея релігійної єдності народу набувала особливо важливого значення, формуючи ідею національної єдності.
У статті акцентується на особливостях художнього представлення ідей боротьби та самовизначення для формування національної ідентичності й світогляду українського народу. Порівнюються позиції української та польської історіографій щодо подій Коліївщини та підкреслюється значення гайдамацького руху для українського національного самоусвідомлення. У польській історичній науці гайдамаччина розглядається як негативне явище, а в українському фольклорі гайдамаки – символ захисту рідного народу, образ боротьби за волю українців.
В и с н о в к и . У творчості Тараса Шевченка ідея української державності є динамічною і змінною. Вона відображає авторський еволюційний шлях і відношення до життя. Ця ідея художньо формувалася письменником на різних етапах його життя і творчості – від кріпацтва до вільності, від ув'язнення – до повернення до волі. Ідея української державності розкриває сутність самого Кобзаря та характер його епохи.
Список використаних джерел
Білецький, Л. (1941). Шевченко і Гонта. Прага: б. в.
Дзюба, І. (2005). Тарас Шевченко. Видавничий дім "Альтернативи".
Петров, В. (2010). Тарас Шевченко як поет нації. Хроніка, 3(85), 43–62.
Попович, М. (1999). Нарис історії культури України. АртЕк.
Смаль-Стоцький, С. (1965). Тарас Шевченко. Інтерпретації. Наукове товариство ім. Шевченка в ЗДА.
Шевченко, Т. (2003). Повне зібрання творів : У 12 т. Том 1: Поезія 1837–1847; Том 5: Щоденник. Автобіографія. Статті. Археологічні нотатки. "Букварь южнорусский". Записи народної творчості. Наукова думка