"ФІЛОЛОГІЧНИЙ СЕМІНАР" І ТВОРЧІСТЬ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Анотація
"Філологічний семінар" (первісна назва "Семинарий русской филологии") був спочатку (з 1904 р.) спеціальним навчальним курсом у процесі підготовки фахівців-філологів Київського університету, а в 1907-му році і пізніше він став своєрідною студією, на яку збиралися студенти, що спеціалізувалися на вивченні історії й теорії літератури. У 20–30-х роках ХХ ст. семінар припинив існування, а його учасників було репресовано чи розстріляно. Творчість Тараса Шевченка (через тодішню ідеологію Російської імперії, для якої поет був ворожим) дуже повільно ставала предметом дослідження серед "семінаристів". У пропонованій студії йдеться про перші й пізніші їхні публікації на шевченківську тему, але в основному – про шевченкознавчі мотиви в доповідях на семінарі, який був відроджений у середині 90-х років ХХ ст. Автор аналізує ці мотиви з позицій сучасного літературознавства, акцентуючи увагу як на "позитивних" поглядах щодо постаті і творчості Шевченка, так і на полемічних моментах у сприйнятті і трактуванні його як поета та особистості.
Список використаних джерел
- Белинский В. Статьи о народной поэзии // Собрание починений в 9-ти томах. – Москва: Наука, 1979. – Т. 9.
- Грабович Г. Українська література та Європа: опорії, асиметрії та дискурси // Критика, 2012, № 4.
- Грабович Г. Шевченко – поет-міфотворець. Переклад з англійської С. Павличко. – К.: Український письменник, 1991.
- Дзюба І. Григорій Грабович: pro i contra // Літературна Україна, 2007, 1 лист.
- Дроздовський Д. Українська література в перекладах англійською мовою, виданих у Британії (1991-2021) // Філологічні семінари. Українська література у світі. Випуск 22. – К.: Освіта України, 2021.
- Критика К., – № 46.
- Мушкудіані О. Симфонія грузинської Шевченкіани. – К.: ВЦ Університету міжнародних відносин, 2009.
- Мчеделадзе І., Наскідашвілі Н., Чхатарашвілі С., Грицик Л. Полісистемні парадигми перекладів української літератури в Грузії // Філологічні семіари. Українська література у світі. Випуск 22. – К.: Освіта України, 2021.
- Рагойша В. Рэцэпцыя украінскай літературы у незалежнай Беларусі // Філологічні семінари. Українська література у світі. Випуск 22. – К.: Освіта України, 2021.
- Філологічні семінари. Українська література у світі. Випуск 22. – К.: Освіта України, 2021.
- Філологічний семінар – школа наших традицій». – К.: Освіта України, 201
- Чистяк Д. Українська література у франкомовних країнах: історія та сьогодення, проблеми та перспективи // Філологічні семінари. Українська література у світі. Випуск 22. – К.: Освіта України, 2021.
- Чижевський Д. Історія української літератури. – К.: ВЦ Академія, 2003.
- Шевченко Т. Зібрання творів: У 12 т. – К.: Наукова думка, Т. 2: Поезія 1847–1861.
- Шевченко Т. «Думи мої, думи» – К.: В-во Р. Чілачави, 2012.
- Шевченко Т. Лірика. Поезії та поеми. Переклад О. Мушкудіані. К.: ВЦ Київського міжнародного університету, 2015.